Bashkëthemeluesit e Instagram janë kthyer me Artifact, një lloj TikTok për tekst
Kevin Systrom dhe Mike Krieger janë kthyer. Bashkëthemeluesit e Instagramit, të cilët u larguan nga Facebook në vitin 2018 mes tensioneve me kompaninë e tyre mëmë, kanë krijuar një sipërmarrje të re për të eksploruar idetë për aplikacionet sociale të gjeneratës së ardhshme.

Produkti i tyre i parë është Artifact, një burim lajmesh i personalizuar që përdor mësimin e makinerive për të kuptuar interesat tuaja dhe së shpejti do t'ju lejojë t'i diskutoni ato artikuj me miqtë.

Artifact - emri përfaqëson bashkimin e artikujve, fakteve dhe inteligjencës artificiale - po hap listën e tij të pritjes për publikun sot. Kompania planifikon t'i lejojë përdoruesit të hyjnë shpejt, thotë Systrom. Ju mund të regjistroheni vetë këtu; aplikacioni është i disponueshëm si për Android ashtu edhe për iOS.

Mënyra më e thjeshtë për të kuptuar Artifact është si një lloj TikTok për tekst, megjithëse mund ta quani gjithashtu Google Reader të rilindur si një aplikacion celular ose ndoshta edhe një sulm i befasishëm në Twitter. Aplikacioni hapet në një burim artikujsh të njohur të zgjedhur nga një listë e kuruar botuesish, duke filluar nga organizatat kryesore të lajmeve si The New York Times deri te bloget e shkallës së vogël rreth temave të veçanta. Trokitni mbi artikujt që ju interesojnë dhe Artifact do t'ju shërbejë postime dhe histori të ngjashme në të ardhmen, ashtu si shikimi i videove në faqen "Për ju" të TikTok rregullon algoritmin e tij me kalimin e kohës.

Përdoruesit që hyjnë nga lista e pritjes sot do të shohin vetëm atë furnizim të renditur qendror. Por përdoruesit e Artifact beta aktualisht po testojnë dy veçori të tjera që Systrom pret të bëhen shtyllat kryesore të aplikacionit. Njëra është një burim që tregon artikujt e postuar nga përdoruesit që keni zgjedhur të ndiqni, së bashku me komentet e tyre për ato postime. (Nuk do të jeni në gjendje të postoni tekst të papërpunuar pa një lidhje, të paktën tani për tani.) E dyta është një kuti e mesazheve direkte, në mënyrë që të mund të diskutoni postimet që lexoni privatisht me miqtë.

Në një kuptim, Artifact mund të ndihet si një kthim prapa. Frymëzuar nga suksesi i TikTok, platformat e mëdha sociale kanë kaluar vitet e fundit duke ndjekur produktet video të shkurtra dhe të ardhurat nga reklamat që vijnë me to.

Ndërkohë, si një rrjet social nga fundi i viteve 2000, Artifact ka pamjet e tij të vendosura fort tek teksti. Por themeluesit shpresojnë se një dekadë plus mësimesh të nxjerra, së bashku me përparimet e fundit në inteligjencën artificiale, do të ndihmojnë aplikacionin e tyre të depërtojë në një audiencë më të madhe.

Systrom dhe Krieger fillimisht filluan të diskutojnë idenë për atë që u bë Artifact disa vjet më parë, më tha ai. Systrom tha se dikur ishte skeptik për aftësinë e sistemeve të mësimit të makinerive për të përmirësuar rekomandimet – por përvoja e tij në Instagram e ktheu atë në një besimtar të vërtetë.

“Gjatë viteve, ajo që pashë ishte se sa herë që përdorim mësimin e makinerive për të përmirësuar përvojën e konsumatorit, gjërat u bënë shumë mirë shumë shpejt,” tha ai.

Pra, pse të ktheheni tani? Teknikisht, ky nuk është projekti i parë i dyshes që nga Instagrami; në vitin 2020, ata u bashkuan për të krijuar faqen e internetit Rt.live për të gjurmuar përhapjen e Covid.

Por Systrom më tha se nuk donin të fillonin një kompani të re derisa të ndodhën tre gjëra: Një, një valë e re e madhe në teknologjinë konsumatore që ai dhe Krieger mund të përpiqeshin ta kapnin. Dy, një mënyrë për ta lidhur atë valë me teknologjinë sociale, në të cilën ai dhe Krieger vazhdojnë të ndihen të investuar emocionalisht. Dhe tre, një ide se si produkti i tyre mund të zgjidhë një problem - Systrom e ka konsideruar prej kohësh dizajnin e teknologjisë nga pikëpamja se çfarë pune mund të bëjë për klientët e saj.

Përparimi që mundësoi Artifact ishte transformatori, të cilin Google e shpiku në vitin 2017. Ai ofron një mekanizëm për sistemet që të kuptojnë gjuhën duke përdorur shumë më pak inpute sesa kërkoheshin më parë.

Transformatori ndihmoi sistemet e mësimit të makinerive të përmirësoheshin me një ritëm shumë më të shpejtë, duke çuar drejtpërdrejt në lëshimin e vitit të kaluar të ChatGPT dhe në bumin e interesit rreth AI. (Transformatorët janë "T" në ChatGPT.)

Gjithashtu krijoi disa mundësi të reja për rrjetet sociale. Në fillim, rrjetet sociale ju treguan gjëra që miqtë tuaj mendonin se ishin interesante - modeli i Facebook. Më pas ata filluan t'ju tregojnë gjëra bazuar në njerëzit që keni zgjedhur të ndiqni, pavarësisht nëse keni qenë miq apo jo - modeli i Twitter.

Risia e TikTok ishte t'ju tregonte gjëra duke përdorur vetëm parashikime algoritmike, pavarësisht se kush janë miqtë tuaj ose kë keni ndjekur. Shumë shpejt u bë aplikacioni më i shkarkuar në botë.

Artifakti përfaqëson një përpjekje për të bërë të njëjtën gjë, por për tekstin.

“E pashë atë ndryshim dhe mendova: “Oh, kjo është e ardhmja e shoqërisë”, tha Systrom. “Këto grafikë të palidhur; këta grafikë që mësohen dhe jo krijohen në mënyrë eksplicite. Dhe ajo që ishte qesharake për mua është se ndërsa shikoja përreth, thashë: "O njeri, pse nuk po ndodh kjo kudo në rrjetet sociale?" Pse Twitter është ende i bazuar kryesisht në ndjekje? Pse është Facebook?”

Pyetja është nëse rekomandimet e personalizuara për artikujt e lajmeve dhe postimet në blog mund të sjellin të njëjtin sukses viral për Artifact që ka video për TikTok. Nuk është një slam dunk: në vitin 2014, një valë aplikacionesh lajmesh të personalizuara me emra si Zite dhe Pulse erdhën dhe shkuan, të ngujuar nga paaftësia e tyre për të krijuar zakone të thella te përdoruesit. Dhe në fillim të këtij muaji, SmartNews me bazë në Tokio, e cila përdor teknologji të ngjashme të AI për të personalizuar rekomandimet, pushoi nga puna 40 për qind të fuqisë punëtore në Shtetet e Bashkuara dhe Kinë mes një baze përdoruesish në rënie dhe tregut sfidues të reklamave.

Ashtu si shumica e startupeve në këtë fazë, Artifact ende nuk është përkushtuar ndaj një modeli biznesi. Reklamimi do të ishte një përshtatje e qartë, tha Systrom. Ai është gjithashtu i interesuar të mendojë për marrëveshjet e ndarjes së të ardhurave me botuesit. Nëse Artifact bëhet i madh, ai mund t'i ndihmojë lexuesit të gjejnë botime të reja dhe t'i inkurajojë ata të abonohen në to; mund të ketë kuptim që Artifact të përpiqet të bëjë një prerje.

Systrom më tha gjithashtu se Artifact do ta marrë seriozisht punën për t'u shërbyer lexuesve me lajme dhe informacione me cilësi të lartë. Kjo do të thotë një përpjekje për të përfshirë vetëm botuesit që u përmbahen standardeve editoriale të cilësisë, më tha ai. Për momentin, kompania nuk do të zbulojë çdo botues në sistemin e saj, por ju mund të kërkoni për shitore individuale brenda aplikacionit.

U përfshinë edhe botues me prirje majtas edhe djathtas; do të gjeni atje Fox News, për shembull. Por Systrom nuk ka turp për faktin se kompania do të ushtrojë gjykimin e saj se kush i përket dhe kush jo.

“Një nga çështjet me teknologjinë kohët e fundit ka qenë mosgatishmëria e shumë këtyre kompanive për të bërë gjykime subjektive në emër të cilësisë dhe përparimit për njerëzimin,” thotë ai. “Apo? Merrni vetëm vendimin e vështirë.”

Artifact do të heqë gjithashtu postimet individuale që promovojnë gënjeshtra, thotë ai. Dhe sistemet e tij të mësimit të makinerive do të optimizohen kryesisht për të matur sa kohë shpenzoni duke lexuar rreth temave të ndryshme - në krahasim me, të themi, atë që gjeneron më shumë klikime dhe komente - në një përpjekje për të shpërblyer materialin më tërheqës.

Tani për tani, Systrom dhe Krieger po financojnë vetë Artifact, megjithëse unë imagjinoj se së shpejti do të kenë investitorë që do të arrijnë një rrugë drejt dyerve të tyre. Një ekip prej shtatë personash po punon tani në aplikacion, duke përfshirë Robby Stein, një drejtues kryesor i produktit në Instagram nga 2016 deri në 2021.

Pasi e kishin shitur Instagramin në Facebook për 715 milionë dollarë, Systrom dhe Krieger nuk kishin nevojë urgjente për të gjetur një punë. Pra, çfarë i shtyn ata këtë herë?

“Ne në thelb na pëlqen ndërtimi,” tha Systrom. “Nuk ka asnjë vend tjetër në botë ku ne preferojmë të kalojmë kohën tonë sesa të shkruajmë kode dhe të ndërtojmë produkte që njerëzit i pëlqejnë. Unë thjesht e dua atë.”

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations