Shefi i Disney vë bast për të ardhmen e Taylor Swift dhe Fortnite! Çfarë i bën bashkë?
Shefi ekzekutiv i Disney, Bob Iger ka njoftuar një seri lëvizjesh të cilat ai shpreson se do të sjellin "rritje të konsiderueshme" për gjigantin e argëtimit.

Planet përfshijnë transmetimin e një versioni ekskluziv të filmit të koncertit Eras Tour të Taylor Swift në Disney+. Firma gjithashtu do të investojë 1.5 miliardë dollarë (1.2 miliardë £) në Epic Games, prodhuesi i videolojës jashtëzakonisht të njohur Fortnite.

Disney ka qenë nën presionin e investitorit aktivist Nelson Peltz, i cili ka bërë thirrje për një ndryshim të biznesit.

Miliarderi amerikan dëshiron që Disney të rrisë fitimet nga biznesi i tij i transmetimit, si dhe të përmirësojë performancën në arkë të filmave të tij. Vitin e kaluar, një sërë filmash të Disney-t, duke përfshirë ato nga ekskluziviteti i tij Marvel, nuk arritën të ndezin arkën globale.

Në rezultatet e saj për tre muajt deri më 31 dhjetor, Disney tha se shërbimi i tij i transmetimit kishte humbur 1.3 milionë abonentë pas një rritjeje çmimi në tetor.

Sidoqoftë, Disney ende pret që biznesi i tij i transmetimit të arrijë përfitimin deri në shtator të këtij viti.

Marrëveshja me Epic do të thotë që lojtarët do të jenë në gjendje të ndërveprojnë me personazhet e Disney, Pixar, Marvel, Star Wars dhe Avatar.

"Kjo shënon hyrjen më të madhe të Disney ndonjëherë në botën e lojërave dhe ofron mundësi të rëndësishme për rritje dhe zgjerim," tha zoti Iger.

Njoftimet vijnë një ditë pasi kompania zbuloi një sipërmarrje të përbashkët me rivalët Fox dhe Warner Bros. Discovery për të nisur një platformë të re transmetimi sportiv.

Së bashku, tre gjigantët e mediave amerikane zotërojnë një gamë të gjerë të të drejtave sportive, duke përfshirë Kupën e Botës FIFA, Formula 1, Ligën Kombëtare të Futbollit, Shoqatën Kombëtare të Basketbollit dhe Ligën e Madhe të Basketbollit.

Iger zbuloi gjithashtu planet për të blerë aksione me vlerë 3 miliardë dollarë nga investitorët. Në rezultatet e tij, Disney raportoi të ardhura të sheshta në 23.5 miliardë dollarë, por një rritje të fitimeve para taksave në 2.8 miliardë dollarë nga 1.7 miliardë dollarë në tremujorin e krahasueshëm.

I pyetur nëse njoftimet do të mjaftonin për të kënaqur zotin Peltz, i cili dëshiron një vend në bordin e Disney-t, Iger tha për CNBC: "Gjëja e fundit që na duhet tani është të shpërqendrohemi për sa i përket kohës, energjisë sonë, nga një aktivist. apo aktivistë që, sinqerisht, kanë një axhendë krejtësisht të ndryshme dhe nuk e kuptojnë kompaninë tonë, asetet e saj, madje as thelbin e markës Disney."

Por një zëdhënës i firmës Trian Fund Management të zotit Peltz tha: "Është déjà vu përsëri. Ne e pamë këtë film vitin e kaluar dhe nuk na pëlqeu fundi."

Aksionet e Disney u rritën me më shumë se 6% në tregtimin e zgjatur në Nju Jork pas njoftimeve. Iger më parë drejtoi Disney-n për 15 vjet përpara se të tërhiqej në fund të 2021-shit, por bëri një rikthim shokues në firmë më pak se një vit pas dorëheqjes.

Ai u rikthye pasi çmimi i aksioneve të kompanisë ra me shpejtësi dhe Disney+ vazhdoi të bënte humbje.

Më vete, Disney po përballet me një padi nga aktorja Gina Carano e cila u shkarkua në vitin 2021 për shkak të një postimi në mediat sociale në të cilin ajo krahasoi të qenit republikane me të qenit hebre gjatë Holokaustit.

Padia po financohet nga Elon Musk, i cili bëri një thirrje të hapur në platformën e tij X, e njohur më parë si Twitter, që të tjerët t'i bashkohen padisë.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations