Epic Games reklamon rregulloret e reja të BE-së
Epic Games promovoi rregulloret e reja të teknologjisë së Bashkimit Evropian (BE) të Premten, pasi Apple ra dakord të rivendoste llogarinë e zhvilluesit të prodhuesit Fortnite ndërsa duket të hapë një dyqan konkurrues aplikacionesh për pajisjet iOS në Evropë.

“Apple na ka thënë dhe është angazhuar ndaj Komisionit Evropian se ata do të rivendosin llogarinë tonë të zhvilluesit,” tha Epic në një përditësim. "Kjo dërgon një sinjal të fortë për zhvilluesit se Komisioni Evropian do të veprojë me shpejtësi për të zbatuar Aktin e Tregjeve Dixhitale dhe për të mbajtur përgjegjës portierët."

Epic, e cila njoftoi muajin e kaluar se kishte siguruar një llogari zhvilluesi për të sjellë Epic Games Store në iOS në Evropë, tha të mërkurën se Apple kishte mbyllur llogarinë e saj dhe akuzoi prodhuesin e iPhone për shkelje të Aktit të Tregjeve Dixhitale të BE-së (DMA).

Në një email drejtuar themeluesit dhe CEO të Epic, Tim Sweeney, Apple tha se nuk besonte se zhvilluesi i lojërave video synonte të ndiqte rregullat e tij të reja sipas DMA, bazuar në kritikat e fundit të Sweeney ndaj planit të pajtueshmërisë me DMA të Apple dhe vendimit të mëparshëm të Epic për të thyer App Store. rregullat e pagesës.

Epic synoi të anashkalonte sistemin e pagesave të App Store në shenjë proteste ndaj rregullave të Apple në vitin 2020, duke bërë që prodhuesi i iPhone të bllokonte Fortnite nga App Store dhe duke çuar në një betejë ligjore shumëvjeçare midis dy kompanive.

Thierry Breton, Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm, tha të enjten se rregullatorët po shqyrtonin vendimin e Apple për të mbyllur llogarinë e zhvilluesit të Epic "si një çështje prioritare".

Apple përfundimisht rivendosi llogarinë e zhvilluesit të Epic, duke thënë se krijuesi i Fortnite ishte "angazhuar të ndiqte rregullat, duke përfshirë politikat tona DMA" 

Sweeney e përshkroi mosmarrëveshjen dhe zgjidhjen midis Epic dhe Apple të premten si "sfida e parë e madhe" dhe "fitorja e parë e madhe" për DMA.

“Një fitore e madhe për sundimin evropian të ligjit, për Komisionin Evropian dhe për lirinë e zhvilluesve në mbarë botën për të folur”, shtoi CEO i Epic në një postim në X, platforma e njohur më parë si Twitter.

Breton gjithashtu mbrojti vendimin e Apple të premten, duke thënë se DMA "tashmë po tregon rezultate shumë konkrete".

DMA, e cila hyri në fuqi këtë javë, synon gjashtë nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë. Apple i bashkohet Amazon, kompania mëmë e Facebook, Meta, kompania mëmë e Google, Alphabet, Microsoft dhe kompania mëmë e TikTok, ByteDance, në përballjen me rregullat e reja që synojnë rritjen e konkurrencës në sektorin e teknologjisë.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations