Arabia Saudite zbulon robotin femëror humanoid, i programuar të mos flasë për seks apo politikë
Arabia Saudite tani ka një çift robotësh humanoidë meshkuj dhe femra, inteligjenca artificiale e të cilëve është e koduar që të përputhet kulturalisht me vlerat e kombit.

Vetëm disa javë pasi roboti mashkull, Muhammed, preku pjesën e poshtme të grave në eventin e tij debutues, krijuesi i tij ka zbuluar se një version femëror, Sarah, ishte programuar për të refuzuar bisedat rreth seksit apo politikës.

Diskutimi i hapur i secilës temë është i paligjshëm për gratë e vërteta saudite sipas ligjit të Sheriatit.

Sara e di që është një vajzë, ajo është 25 vjeç, ajo është 1,62 metra [5 këmbë, 3 in], ajo ka veshur rroba saudite', sipas CEO të firmës me qendër në Riad, QSS AI & Robots.

CEO Elie Metri tha se homologu i Sarës Muhammed sapo kishte qenë i ngathët, një tipar tepër njerëzor nga afër.

“Ndërsa njerëzit flasin, ne lëvizim duart”, tha Metri. 'Ne nuk jemi manekine. Është e njëjta gjë për një robot.'

Ashtu si Muhammedi, i cili është i veshur me veshje tradicionale saudite me një keffiyeh të kuqe dhe fustan të gjatë, Sara vesh një abaya tradicionale, një fustan modest të gjatë dhe një hixhab si shami të dyja simbole të devotshmërisë islame në Lindjen e Mesme të pasur me naftë.

Metri u mburr se Sara flet si anglisht ashtu edhe arabisht dhe se modeli i madh i gjuhës (LLM) AI që fuqizon aftësitë e saj bisedore nuk 'mbështetet në bibliotekat e dikujt tjetër, madje as ChatGPT'.

Kjo qasje unike, sipas faqes së lajmeve Asharq Al Awsat, do të thotë që Sara mund të zbulojë dhe kuptojë një sërë dialektesh të ndryshme saudite.

Kur i drejtohet një 'Përshëndetje, Sara', AI fillon të veprojë, duke analizuar fjalitë dhe më pas duke ofruar, siç e tha faqja, 'përgjigjen e duhur'.

Ky përkufizim i përshtatshëm, natyrisht, është në mënyrë unike saudite për humanoidin femër të QSS.

“Ajo duhet të jetë e mirë, të mos flasë për politikë, të mos flasë seks”, tha Metri për Business Insider, “sepse ne jemi në Arabinë Saudite”.

Ndërsa dy robotët humanoidë mund të jenë produkt i pjesëve vendase saudite dhe punës teknike - dhe mbajnë markën "Saudi Made" të vendit të dyja janë prodhuar dhe programuar në partneritet me firmën belge Zorabotics.

Punimet e dorës së firmës së teknologjisë evropiane mund të shihen gjithashtu në madhësinë e një pinte, 23 inç. Roboti me dy këmbë Nao V6, i projektuar për të qenë "një asistent mësimor personal i programueshëm".

Tommy Deblieck, bashkë-CEO i Zorarobotics, u tha gazetarëve se qëllimi si për Sara ashtu edhe për Muhammedin është t'i bëjnë ata të pajtueshëm me një mori sensorësh inteligjentë të palëve të treta, pajisje të veshura dhe pajisje të tjera 'Internet of Things' (IoT) në treg. .

Duke ndërvepruar me njerëzit nëpërmjet një sistemi mikrofonësh, kamerash dhe aftësive të tyre chatbot me AI, të dy robotët humanoidë gjinorë të QSS mund të jenë më pas në gjendje të veprojnë si pika e kontaktit të një personi me një sërë pajisjesh inteligjente në jetën e tyre reale, jo ndryshe nga ato tradicionale. portier ose asistent personal.

"Ky projekt QSS nuk ka përfunduar," tha Deblieck për Robotics and Automation News.

"Në fazën tjetër "Sara" do të lidhet me IOT duke e bërë atë të aftë për të lidhur dhe kontrolluar miliona pajisje inteligjente nga më shumë se 2000 marka globale.

Kjo përpjekje do të përfshijë sigurimin që Sara është në gjendje të flasë një gjuhë të tretë: i ashtuquajturi protokoll i mesazheve të bazuara në standarde MQTT, i cili i lejon makinat të flasin me makinat në mënyrë efikase, duke marrë vetëm një gjerësi bande të kufizuar.

Ekzekutivi flamand gjithashtu ngacmoi se partnerët e tij QSS në Riad planifikojnë të 'zhvillojnë një botë virtuale saudite ku 'Sara' luan një rol qendror, që ka të ngjarë të lidhet me projektin kryesor të vendit 'qyteti i së ardhmes', NEOM: vendi i një guximi. , rrokaqiell luksoz nëntokësor, skypool më i madh në botë, i quajtur një "parajsë e ngritur" dhe ndoshta shërbëtorë robotikë njëditorë, si Sara dhe Muhammedi, si pjesë e komoditeteve të tij futuriste.

Sara u zbulua për herë të parë në ngjarjen LEAP/DeepFest 2023 të Arabisë Saudite në shkurt të vitit të kaluar.

Muhammed debutoi këtë mars si pjesë e LEAP/DeepFest 2024, ku goditja e tij kontroverse e dukshme u kap në video.

Pavarësisht disa përpjekjeve për t'u modernizuar vitet e fundit, sistemi ligjor i Arabisë Saudite bazohet ende në ligjin fetar të Sheriatit, që rrjedh nga mësimet shekullore të Islamit.

Rezultatet shpesh mund të jenë brutale, veçanërisht në miratimin e dënimit me vdekje nga Sheriati, me 29 persona të ekzekutuar tashmë këtë vit, më pak se tre muaj në 2024. Të paktën shtatë nga ekzekutimet e këtij viti ishin prerje kokash.

Gratë ndikohen veçanërisht nga sistemi ligjor i rreptë dhe gjinor, i cili mund t'i dënojë ato për pjesëmarrje në aktivizmin politik ose diskutimin e seksit në publik.

Samara Iqbal, një avokate e Aramas International Lawyers me qendër në Mançester, tha për Mail Online këtë janar se ajo ka filluar të paralajmërojë gratë e joshur nga propozimet për martesë të familjes mbretërore dhe aristokratëve të Lindjes së Mesme.

Firma e Iqbal ka hapur degë të reja në Abu Dhabi, Katar dhe Arabinë Saudite për t'u marrë me fluksin e rasteve të reja.

"Unë shoh kaq shumë vajza që thonë se do të shkojnë jashtë shtetit me një princ të pasur, duke menduar se asgjë nuk mund të shkojë keq tani," tha ajo për Mail Online, "gjithnjë e më shumë gra britanike po e bëjnë këtë."

"Por nëse ai dëshiron ta ndërpresë papritur atë, ai mund të bëjë [...] ai fjalë për fjalë mund ta hedhë atë në rrugë."

"Ne po shohim gjithnjë e më shumë njerëz që janë martuar dhe janë shpërngulur në Lindjen e Mesme, duke menduar se u është dhënë një mënyrë jetese luksoze, por kjo zgjat vetëm kaq shumë - dhe gjykatat do të shkojnë kundër saj."

I vetëdijshëm ndoshta për reputacionin e Arabisë Saudite në Perëndim, Metri vuri në dukje se roboti Muhammed i firmës së tij thjesht po bënte gjestikulim ndërsa fliste kur roboti dukej sikur preku pjesën e pasme të gazetares së lajmeve Rawya Kassem të kanalit Al Arabiya të Dubait.

Kassem, tha ai, thjesht u afrua shumë me humanoidin saudit me mjekër të lehtë.

"Sulmi seksual është krejtësisht i ndryshëm nga një dorë roboti që prek xhaketën e një zonje," shpjegoi ai, megjithëse stafi i tij QSS, sipas Metro UK, paralajmëroi të pranishmit e tjerë që "të mbanin një distancë të sigurt nga roboti gjatë demonstrimit të tij".

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations