iPhone 15 në çdo dyqan në mbarë botën. Ja çfarë duhet të dini…
Linja e iPhone 15 e Apple doli në dyqane të premten ndërsa njerëzit prisnin në radhë të gjata në të gjithë Kinën, Evropën dhe SHBA-në për të qenë ndër të parët që do të merrnin në dorë një nga telefonat inteligjentë të gjeneratës së ardhshme të kompanisë.

Para ditës së lançimit, analistët në firma të tilla si Wedbush Securities kanë raportuar se po ndjekin para-porositë e iPhone 15 shumë më të fortë se sa pritej fillimisht, me një kërkesë të madhe për ofertat e tij premium iPhone 15 Pro, veçanërisht Pro Max. Orari i dorëzimit dhe dërgesës ka lëvizur nga fundi i tetorit deri në mes të nëntorit për modele të ndryshme Pro.

iPhone-ët e rinj vijnë pasi shitjet e Apple ranë për të tretin tremujor radhazi muajin e kaluar. Të ardhurat e iPhone arritën në 39.7 miliardë dollarë për tremujorin, duke shënuar një rënie afërsisht 2% nga viti në vit, pasi njerëzit përditësojnë pajisjet e tyre më rrallë.

Sipas vlerësimeve të Wedbush, rreth 250 milionë iPhone nuk janë përmirësuar në më shumë se katër vjet. Përparimet e bëra në sistemin e procesorit dhe të kamerës, së bashku me zbritjet nga operatorët celularë, mund të jenë arsye më se e mjaftueshme që njerëzit të përmirësohen përfundimisht këtë vit.

iPhone 15 Pro fillon nga 1099 dollarë dhe iPhone 15 Pro Max fillon nga 1199 dollarë. iPhone-ët e nivelit fillestar të Apple, iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus, kushtojnë respektivisht 799 dhe 899 dollarë.

Linja e iPhone 15 është e mbushur me ndryshime delikate të dizajnit

iPhone-ët e fundit janë të mbushur me ndryshime delikate, por domethënëse në dizajn. Si fillim, iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max tani kanë një shtresë titani, duke lejuar që dizajni të jetë më i hollë dhe më i hollë se më parë.

Ndryshime të tjera të dizajnit në modelet premium përfshijnë një kamerë kryesore më të avancuar 48 megapikselë me një sensor më të madh dhe një lente të re telefoto për kamerën me zmadhim optik 5x, ekskluzivisht në iPhone 15 Pro Max. Dizajni i modeleve të reja Pro përmban gjithashtu skaje të konturuara dhe një buton Veprimi të personalizueshëm, i cili i jep butonit të ziles/heshtjes kontrolle shtesë, nga fillimi i një memo zanore deri te shkrimi i një shënimi. Linja Pro vjen në katër ngjyra: e bardhë, e zezë, natyrale dhe blu.

Ndërkohë, telefonat bazë iPhone 15 tani përfshijnë stabilizim të përditësuar të imazhit për marrjen e fotove dhe videove, optimizim 2x dhe portrete të përditësuara me ngjyra më të pasura dhe performancë më të mirë në dritë të ulët. Ata gjithashtu do të vijnë me mjetin "Dynamic Island" - shtëpia e sinjalizimeve, njoftimeve dhe kontrolleve të tjera, në vend të nivelit - të cilat më parë ishin të disponueshme vetëm në iPhone 14 Pro.

Linja e iPhone 15 përfshin gjithashtu një çip me brez ultra të gjerë për të fuqizuar një sërë veçorish të reja, duke përfshirë një që e bën më të lehtë gjetjen e miqve që ndajnë vendndodhjen e tyre në zona të mbushura me njerëz.

iPhone 15 vjen në 5 ngjyra (e bardhë, e zezë, rozë, jeshile dhe e verdhë) dhe në dy madhësi: Një ekran 6.1 inç për iPhone 15 dhe 6.7 inç për iPhone 15 Pro.

Një hap historik drejt karikimit universal

Ndoshta ndryshimi më i madh që vjen te modelet e iPhone 15 është se ata tani do të përdorin një kordon karikimi USB-C, duke i dhënë fund një pune 11-vjeçare me kabllon e karikimit Lightning të Apple.

Tani klientët e Apple mund të përdorin të njëjtët karikues USB-C për të fuqizuar iPhone-ët, iPad-ët dhe kompjuterët e tyre Mac – nuk ka më përpjekje për të gjetur karikuesin e duhur për secilën pajisje. Apple tha se një kontrollues i dedikuar USB-C do të lejojë shpejtësi transferimi deri në 20 herë më të shpejta sesa me teknologjinë USB-2 për iPhone 15 Pro.

Ndërrimi vjen më pak se një vit pasi Bashkimi Evropian votoi për miratimin e legjislacionit që kërkon që telefonat inteligjentë, tabletët, kamerat dixhitale, altoparlantët portativë dhe pajisjet e tjera të vogla të mbështesin karikimin USB-C deri në vitin 2024. Ligji i parë i këtij lloji synon të zvogëloni numrin e karikuesve dhe kabllove me të cilët konsumatorët duhet të përballen kur blejnë një pajisje të re dhe për t'i lejuar përdoruesit të përziejnë dhe të përputhin pajisjet dhe karikuesit edhe nëse janë prodhuar nga prodhues të ndryshëm.

Apple po shet gjithashtu një përshtatës USB-C Lightning prej 29 dollarësh për t'i lejuar njerëzit të lidhin aksesorët e tyre ekzistues Lightning me një iPhone ose iPad me USB-C për të karikuar ose ndarë të dhëna.

Kompania i tha CNN se përdoruesit e iPhone mund të riciklojnë karikuesit e tyre të vjetër Lightning përmes programit të saj të riciklimit në dyqan.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations