Ky është Realme, smartfoni që karikohet për 9 minuta e 30 sekonda!
Prodhuesi kinez i telefonave inteligjentë Realme dëshiron të dallohet nga pajisjet e nivelit të mesëm. Së fundmi është lançuar një smartphone për të cilin pretendon se mund të karikohet plotësisht në 9 minuta e 30 sekonda.

Kompania mbylli telefonin e saj inteligjent GT3 në Kongresin Botëror të Mobile në Barcelonë, panairin më të madh të tregtisë celulare në botë. Ajo po kërkon të rrisë biznesin e saj jashtë Kinës dhe i bashkohet një morie shitësish kinezë që kërkojnë të synojnë tregjet jashtë shtetit.

GT3 fillon nga 649 dollarë, duke e vendosur atë në një segment jashtëzakonisht konkurrues ku Realme do të konkurrojë me rivalët kinezë; si Xiaomi dhe Oppo, të cilat ofrojnë pajisje me kosto të ulët me specifika të larta.

“Realme po ndjek segmentin e marzhit të ulët të tregut duke ofruar produkte me çmime jashtëzakonisht konkurruese që synojnë kërkuesit e vlerës,” tha për CNBC përmes emailit Ben Wood, shefi i kërkimit në CCS Insight.

Në një përpjekje për t'u zgjeruar jashtë shtetit, kompania lançoi telefonin e saj kryesor GT2 dhe GT2 Pro në Evropë vitin e kaluar. Por koha ka qenë e vështirë me tregun global të telefonave inteligjentë në vitin 2022 duke kaluar vitin e tij më të keq që nga viti 2013 për sa i përket dërgesave.

Sky Li, CEO i Realme, i tha CNBC vitin e kaluar se kompania po kërkon të shesë 85 milionë telefona globalisht në vitin 2022. Kompania nuk ka publikuar numra të përditësuar. Strategy Analytics, një firmë e kërkimit të tregut vlerëson se kompania dërgoi 52 milionë telefona inteligjentë, një rënie prej 20% nga viti në vit. Numrat e dërgesave tregojnë numrin e pajisjeve që Realme u dërgon shitësve me pakicë për t'i shitur dhe nuk është i barabartë me shitjet, por është një tregues i kërkesës për telefonat e kompanisë.

Dërgesat e Realme në Evropë, rajoni kyç që po synon për zgjerim ndërkombëtar ranë 44% nga viti në vit në tremujorin e katërt të 2022, sipas Counterpoint Research. Pjesa e saj e tregut në Evropë ra në 4% nga 6% në të njëjtën periudhë të një viti më parë.

“Sfidat më të mëdha të Realme në Evropë dhe SHBA në vitin 2023 përfshijnë mungesën e prezencës me pakicë në operatorë të fuqishëm si Vodafone” dhe një “perceptim të markës që është më pak prestigjioz se Apple apo Samsung”, tha për CNBC Neil Mawston me anë të një e-maili drejtori ekzekutiv në Strategy Analytics.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations