Ku do shkojnë përdoruesit e TikTok nëse aplikacioni mbyllet?
 
TE SUGJEROJME
Në prag të një seance dëgjimore të profilit të lartë në TikTok këtë javë, kompania ndau se ka më shumë se 150 milionë përdorues aktivë mujorë në SHBA. Por pas seancës dëgjimore të nxehtë, disa orëshe të mbushura me ligjvënës që i thanë CEO-t të TikTok se aplikacioni duhet të ndalohet, disa me të drejtë mund të pyesin se ku do të shkojnë më pas të gjithë ata përdorues nëse rrjeti social zhduket.

Përgjigja: ndoshta platforma të tjera të mëdha teknologjike amerikane.

Shumë prej kompanive më të mëdha amerikane të mediave sociale kanë shpenzuar vite duke kopjuar veçoritë e TikTok, gjë që do ta bënte më të lehtë largimin nga platforma për krijuesit dhe përdoruesit e saj. Instagram, për shembull, prezantoi veglën e vet të videos me formë të shkurtër në 2020 të quajtur Reels. Snapchat ka Spotlight, YouTube ka Shorts dhe madje Spotify ka një furnizim video si TikTok me muzikë të rekomanduar dhe përmbajtje të tjera.

"Natyrisht, nëse një ndalim miratohet dhe zbatohet, përmbajtja, numri i përdoruesve dhe angazhimi dhe dollarët e mundshëm të reklamave për Snap, Instagram dhe YouTube do të rriten," tha Ali Mogharabi, një analist në firmën e shërbimeve financiare Morningstar një investitor të kohëve të fundit.

Me fjalë të tjera, përpjekjet e Uashingtonit për të goditur TikTok mbi shqetësimet e sigurisë kombëtare mund të përfitojnë përfundimisht disa nga të njëjtat kompani amerikane të teknologjisë që Uashingtoni ka shqyrtuar për arsye të tjera, duke përfshirë dominimin e tyre në treg dhe ndikimin tek adoleshentët.

Edhe nëse një ndalim nuk ndodh, përsëri mund të përfitojnë këto kompani. “Kjo pasiguri mund të shtyjë disa krijues të përmbajtjes TikTok që të përqendrohen më shumë dhe ndoshta të fillojnë të shtyjnë audiencën e tyre drejt platformave të tjera të rrjeteve sociale,” tha Mogharabi.

Të paktën një kompani tashmë po sheh një rritje. Aksionet e Snap u rritën në ditët para paraqitjes së TikTok para Kongresit mes bisedimeve të rinovuara midis zyrtarëve federalë për një ndalim të TikTok.

Në seancën dëgjimore të enjten, CEO i TikTok Shou Chew, u zemërua nga ligjvënësit të cilët shprehën skepticizëm të thellë në lidhje me përpjekjet e kompanisë së tij për të mbrojtur të dhënat e përdoruesve amerikanë dhe për të lehtësuar shqetësimet për lidhjet e saj me Kinën. Kompania mëmë e TikTok, ByteDance, është e vendosur në Pekin dhe i nënshtrohet ligjeve kineze të kërkesave për të dhëna që mund t'i kërkojnë asaj t'ia dorëzojë të dhënat e përdoruesit qeverisë.

Republikanja e Uashingtonit, Cathy McMorris Rodgers tha: "Platforma juaj duhet të ndalohet". Ndërsa seanca po zhvillohej, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy tha se ai mbështet legjislacionin që do të ndalonte në mënyrë efektive TikTok dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se TikTok duhet "të përfundojë në një mënyrë ose në një tjetër".

Nëse kjo ndodh, Lian Jye Su një analist me ABI Search, beson se përdoruesit do të ndjekin ndikuesit e tyre të preferuar të TikTok dhe krijuesit e përmbajtjes kudo që të shkojnë.

"Shumica e përdoruesve do të dynden atje ku do të shkojnë më pas krijuesit e përmbajtjes," tha Su. “Instagram, Snapchat dhe Youtube Shorts do të përfitojnë më shumë pasi krijuesit e përmbajtjeve do të preferojnë ende vendet ku mund të fitojnë para nga përmbajtja e tyre.”

Platformat më të vogla kanë gjithashtu mundësinë për të fituar terren, tha Su. Platforma e videove me formë të shkurtër Tiller, e cila thuhet se ka mbi 450 milionë përdorues, po tërheq në mënyrë aktive krijuesit e përmbajtjeve të njohura nga TikTok me bonuse në para, partneritete dhe stimuj të tjerë për të ndërruar platformat. Ndërkohë, Dubsmach – një platformë video e shkurtër në pronësi të Reddit – dhe Clash, që i lejon njerëzit të krijojnë video 21 sekondash, janë platforma të tjera që mund të jenë gjithnjë e më tërheqëse për krijuesit.

Tani për tani, biseda për një ndalim të TikTok mund të jetë ende e parakohshme. Administrata Biden ka kërcënuar se do të ndalojë TikTok nga Shtetet e Bashkuara, nëse pronarët kinezë të aplikacionit nuk pranojnë të shkëputin pjesën e tyre të platformës së mediave sociale.

"Unë dyshoj shumë se ky aplikacion do të errësohet," tha Rep. Raja Krishnamoorthi për CNN gjatë një speciale për TikTok të enjten. Ai tha se ka shumë të ngjarë një shitje.

Nëse aplikacioni shitet, kjo mund t'i komplikojë gjërat për disa platforma të teknologjisë amerikane.

“Për Snap, i cili ka një efekt rrjeti më të dobët se Meta, një TikTok amerikan ndoshta më i besueshëm mund ta bëjë më të vështirë tërheqjen e përdoruesve larg ose t'i mbajë ata të migrojnë në TikTok,” shkroi Moghaharbi në shëniamin e investitorit.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations