Epoka e fytyrës në Instagram, pse vajzat po bëhen të gjitha njësoj?!
Si mediat sociale, FaceTune dhe kirurgjia plastike krijuan një pamje të vetme kiborgjiane

Një nga trashëgimitë më të çuditshme të dekadës sonë po skadon me shpejtësi: shfaqja graduale mes grave të bukura profesionale, e një fytyre beqare kiborgjiane. Është një fytyrë e re, sigurisht me lëkurë pa pore dhe mollëza të shëndosha e të larta. Ka sy si mace dhe qerpikë të gjatë dhe vizatimorë; ka një hundë të vogël, të rregullt dhe buzë të plota e të harlisura…

National Geographic ilustron se si do të duken amerikanët në vitin 2050 nëse çdo amerikan i së ardhmes do të ishte një pasardhës i drejtpërdrejtë i Kim Kardashian West, Bella Hadid, Emily Ratajkowski dhe Kendall Jenner. (e cila duket tamam si Emily Ratajkowski). Artisti i famshëm i grimit Colby Smith thotë: “Është Fytyra e Instagramit. Është si një skulpturë joreale. Vëllimi në vëllim. Një fytyrë që duket sikur është bërë prej balte.”

Instagrami u lançua kur dekada sapo kishte filluar, në tetor 2010 dhe ka vendosur gjuhën e vet estetike: imazhi ideal është gjithmonë ai që shfaqet menjëherë në ekranin e telefonit. Estetika karakterizohet gjithashtu nga një aspiratë e njohur njerëzore e dokumentuar më parë në fotografinë e dasmave, drejt një ngjashmërie të përgjithshme.

Trupi i njeriut është një lloj i pazakontë subjekti në Instagram: ai mund të rregullohet me llojin e duhur të përpjekjes, për të performuar më mirë me kalimin e kohës. Drejtorët e artit në revista kanë redaktuar prej kohësh fotot e të famshëmve për t'iu përshtatur më mirë standardeve joreale të bukurisë; tani mund ta bëni këtë me fotot tuaja me vetëm disa prekje në telefonin tuaj.

Snapchat, i cili u lançua në vitin 2011 dhe fillimisht njihej si furnizues i mesazheve që zhduken, ka ruajtur bazën e tij të përdoruesve në një pjesë të madhe duke ofruar filtra fotografish, disa prej të cilëve ju lejojnë të njiheni nga afër me atë se si do të dukej fytyra juaj nëse do të ishte dhjetë për qind më tërheqëse në mënyrë konvencionale, nëse do të ishte më e hollë ose do të kishte lëkurë më të lëmuar, sy më të mëdhenj, buzë më të plota. Instagram ka shtuar një sërë filtrash të këndshëm për selfie në funksionin e tij Stories. FaceTune, i cili u publikua në vitin 2013 dhe premton t'ju ndihmojë të "mahni miqtë tuaj me çdo selfie", mundëson edhe më shumë saktësi.

Një numër llogarish në Instagram janë të dedikuara për identifikimin e ndryshimeve që të famshmit bëjnë në veçoritë e tyre me aplikacionet e redaktimit të fotografive. Celeb Face, e cila ka më shumë se një milion ndjekës, poston foto nga llogaritë e të famshmëve, duke shtuar shigjeta për të vënë në pah shenjat e pakujdesshme të FaceTuning. Ndiqni Celeb Face për një muaj dhe ky proces i vazhdueshëm i përsosjes fillon të duket i zakonshëm dhe patologjik.

90 për qind e njerëzve tashmë përdorin lehtësisht Face Tune dhe po ashtu 90 për qind e tyre kanë pasur gjithashtu një lloj procedure kozmetike. Si p.sh., të gjithë po bëjnë heqjen e vetullave nëpërmjet Botox-it tani.

Njëzet vjet më parë, kirurgjia plastike ishte një ndërhyrje mjaft dramatike: e shtrenjtë, invazive, e përhershme dhe shpesh e rrezikshme. Por në vitin 2002 Administrata e Ushqimit dhe Barnave miratoi Botox-in për përdorim në parandalimin e rrudhave; disa vite më vonë, ai miratoi mbushësit me acid hialuronik, si Juvéderm dhe Restylane, të cilët në fillim mbushnin linjat e holla dhe rrudhat dhe tani mund të përdoren për të ristrukturuar linjat e nofullave, hundëve dhe faqeve. Këto procedura zgjasin nga gjashtë muaj deri në një vit dhe nuk janë aq të shtrenjta sa operacioni. Mund të shkoni të merrni Botox dhe pastaj të ktheheni menjëherë në zyrë.

Një klasë kirurgësh plastikë të famshëm janë shfaqur në Instagram, duke postuar video të procedurave të injektimit dhe fotot para dhe pas, të cilat marrin qindra mijëra shikime dhe pëlqime. Sipas Shoqatës Amerikane të Kirurgëve Plastikë, amerikanët morën më shumë se shtatë milionë injeksione neurotoksinash në vitin 2018 dhe më shumë se dy milionë e gjysmë injeksione mbushëse. Atë vit, amerikanët shpenzuan 16.5 miliardë dollarë për kirurgji estetike; nëntëdhjetë e dy për qind e këtyre procedurave u kryen tek gratë. Falë injeksioneve, procedurat kozmetike nuk janë më vetëm për njerëzit që duan ndryshime të mëdha, por edhe për Gjeneratën Z (të rinjtë).

Idealet e bukurisë femërore që mund të arrihen vetëm përmes proceseve të dhimbshme të manipulimit fizik kanë qenë gjithmonë me ne, nga këmbët e vogla në Kinën perandorake te beli i grerëzave në Evropën e shekullit të nëntëmbëdhjetë. Por sistemet bashkëkohore të vetë-transmetimit të vazhdueshëm vizual - TV realitet, media sociale kanë krijuar disiplina të reja të vetë-përmirësimit të vazhdueshëm vizual. Mediat sociale e kanë shtuar prirjen për të konsideruar identitetin e dikujt si një burim potencial fitimi  dhe veçanërisht për gratë e reja, për ta konsideruar trupin e dikujt në këtë mënyrë gjithashtu. Instagrami më herët njoftoi se do të hiqte "të gjitha efektet që lidhen me kirurgjinë plastike" nga arsenali i tij i filtrit, por kjo duket se nënkupton të gjitha efektet që lidhen në mënyrë eksplicite me kirurgjinë plastike, si ato të quajtura "Plastica" dhe "Fix Me". Filtrat që ju japin Facebook Face do të mbeten.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations