Emrat e katër lojërve Xbox që vijnë në Nintendo Switch dhe PS5
Katër lojëra që më parë ishin ekskluzive për Microsoft do të jenë së shpejti të disponueshme në konzolat rivale. Hi-Fi Rush dhe loja pirate Sea of ​​Thieves po vijnë vetëm në PS5 të Sony ndërkohë loja narrative aventureske Pentiment dhe loja co-op Grounded do të jenë në PS5 si dhe në Nintendo Switch.

Ai pason njoftimin e Microsoft në shkurt se katër ekskluzive Xbox do të shfaqen së shpejti në platformat rivale, në atë që disa e konsideruan një ndryshim të madh drejtimi për industrinë.

Deri më tani nuk dihej se cilët ishin ata tituj. Dy nga lojërat u zbuluan të mërkurën në një Nintendo Direct, një vitrinë në internet për firmën, përpara se Microsoft të konfirmonte listën e plotë në një postim në blog.

"Këta tituj të disponueshëm me shumë lojtarë do të bashkojnë më shumë njerëz dhe do të vazhdojnë të rrisin komunitetet e tyre të lojtarëve," tha kreu i studios së lojërave Xbox, Matt Booty.

Neil Watton, redaktori i TheXboxHub tha se fansat nuk do të befasoheshin shumë nga emrat e lojërave që u zgjodhën të shfaqen në konzolla të tjera, pas disa javësh thashetheme.

"Janë ata që kërcejnë në Grounded dhe Sea of ​​Thieves ata që përfundimisht do të shpërblehen, me lojë të plotë të kryqëzuar nëpër platforma që ndërtojnë bazën e lojtarëve menjëherë pas nisjes në prill," tha ai për BBC.

"Kur merrni parasysh thellësinë e lojës bashkëpunuese që gjendet në ata tituj, lëvizjet kanë kuptim të plotë dhe të plotë."

Disa tituj të tjerë të ardhshëm për Nintendo Switch u zbuluan gjithashtu gjatë ngjarjes së Nintendo, duke përfshirë një lojë të re Endless Ocean, Monster Hunter Stories dhe një xhirim të hitit të Disney Epic Mickey të vitit 2010. Shikuesit u befasuan gjithashtu nga zhvilluesit e hitit të vitit 2017, Sonic Mania, të cilët papritmas njoftuan lojën e tyre të fundit.

Penny's Big Breakaway, krijuar nga Evening Star, është një lojë platformë me një pamje të veçantë të viteve 1990.

"Unë mendoj se zhanri i platformës 3D për momentin është në të vërtetë në një rilindje", tha drejtori i zhvilluesit Christian Whitehead për BBC.

“Ka shumë për të zgjedhur, edhe vetëm në Steam dhe Nintendo Switch”, shtoi ai.

Evening Star u formua nga shumë njerëz që punuan në Sonic Mania si kontraktorë të pavarur. Ajo lojë ishte një hit në 2017, duke marrë një rezultat mesatar prej 86 në grumbulluesin e rishikimeve Metacritic së bashku me një nominim në Game Awards të atij viti.

Megjithëse një vazhdim i asaj loje pritej shumë nga fansat, nuk u realizua kurrë, dhe Sega në vend të kësaj lëshoi ​​Sonic Superstars në 2023, të krijuar nga projektuesi origjinal i Sonic.

Sonic dhe Mario maskotat e Sega dhe Nintendo konsideroheshin rivalë në vitet 1990, por pasi Sega ndaloi së prodhuari konzolat e veta në vitet 2000, filloi të lëshonte Sonic në konzolat rivale.

Në ditët e sotme, lojërat Sonic shfaqen në pajisjet Nintendo, Sony dhe Microsoft.

Argick, një transmetues skocez i Twitch me rreth 20,000 ndjekës, tha se kishte në plan të kalonte mbrëmjen e tij duke luajtur në transmetim Penny's Big Breakaway.

"Sonic Mania ishte një sukses fenomenal kritik, fansat dhe kritikët e pëlqyen atë," tha ai për BBC.

"Thjesht duke parë pamjet e "Penny's Big Breakaway", duket vërtet e qetë, e rrjedhshme, e shpejtë dhe argëtuese - shumë e thjeshtë për t'u marrë dhe luajtur.

"Por është gjithashtu vërtet marrëzi dhe nuk e merr veten shumë seriozisht."

Diku tjetër të mërkurën, lojtarët më pak të interesuar për përditësimet e Nintendo u trajtuan me një trailer për zgjerimin e ardhshëm për fituesin e çmimit "Lojë e vitit 2022", Elden Ring. Shadow of the Erdtree është planifikuar të dalë në qershor në PC, Xbox dhe PlayStation në MB.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations