Del në shitje "hunda e kuqe" për 3 dollarë
Ish-kreu i dizajnerit të Apple, Jony Ive, ka marrë përsipër një përmbledhje të pazakontë: dizajnimin e hundës ikonë të Kuqe që simbolizon bamirësinë britanike Comic Relief.

Hunda e re e kuqe është bërë kryesisht nga materiale me bazë bimore dhe shndërrohet nga një gjysmëhënë e vogël e sheshtë në një sferë letre huall mjalti. Comic Relief thotë se Red Nose i ridizajnuar i Ive është "përmirësimi më dramatik që nga debutimi i tij në 1988".

Produkti po shitet si pjesë e Red Nose Day, një ngjarje vjetore për mbledhjen e fondeve bamirëse nga Comic Relief që transmetohet në një sërë kanalesh televizive britanike të BBC-së.

"Ne jemi rritur me Comic Relief dhe jemi krenarë që mbështesim punën e tyre të jashtëzakonshme," thotë Jony Ive. “Kjo Hunda e Kuqe e re dhe në dukje e thjeshtë ka qenë një objekt i vogël kompleks fantastik për t'u projektuar dhe bërë dhe ka përfshirë të gjithë ekipin tonë. Shpresojmë që të sjellë pak gëzim për të gjithë ata që e veshin një të tillë.”

Ashtu si një palë AirPods që Jony Ive ndihmoi në projektimin, Red Nose i këtij viti dërgohet edhe në një kuti të vogël ku mund ta ruani kur është e sheshtë. Dizajni shfaqet në një video të Ditës së Hundës së Kuqe më lart, ku mund të shihni hundën e kuqe të palosshme për t'iu përshtatur një larmie formash të hundës.

Comic Relief ka filluar të shesë sot hundën e re të kuqe për 2.50 £ (rreth 3 dollarë) dhe po kufizon porositë në internet në tetë për person përpara Ditës së Hundës së Kuqe më 17 Mars. Ky Red Nose i ri do të jetë gjithashtu i disponueshëm në Amazon për herë të parë, të cilin Comic Relief e përshkruan si "shtëpia e re e hundës së kuqe". Publiku britanik ndihmoi në mbledhjen e më shumë se 42 milionë funte (rreth 51 milionë dollarë) vitin e kaluar, duke e kaluar mbledhjen e fondeve nga Comic Relief duke kaluar një moment historik prej 1.5 miliardë paund të mbledhur që nga fillimi i bamirësisë në 1985.

Ky është një nga produktet e para nga Jony Ive që publiku mund të blejë që kur stilisti i lindur në Britani u largua nga Apple në vitin 2019 pas gati 30 vitesh. Ive dhe stilisti i famshëm Marc Newson u bashkuan për të filluar LoveFrom, një firmë e re dizajni që ka bashkëpunuar me Airbnb, Ferrari dhe tani Comic Relief. Ive la pas një punë të pasur kur dha dorëheqjen si projektuesi kryesor i produkteve të Apple, duke përfshirë iMac G3 shumëngjyrësh në 1998, iPod në 2001 dhe sigurisht iPhone në 2007.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations