Bill Gates thyen heshtjen pas akuzave të mëdha mbi teoritë e konspiracionit për Covid-19 dhe vaksinat
Bill Gates është i befasuar nga gjërat që ka dëgjuar për veten e tij gjatë shpërthimit të Covid-19 dhe pandemisë ku humbën jetën miliona njerëz në mbarë botën.

Kur filluan të shfaqeshin rastet e para të koronavirusit, njerëzit ishin të shpejtë për të formuar shumë teori rreth asaj që shkaktoi përhapjen kaq të shpejtë të virusit.

Nga të gjitha teoritë e çuditshme të konspiracionit që qarkulluan në atë kohë, ajo që i befasoi njerëzit ishte nocioni se themeluesi i Microsoft, Bill Gates ishte truri pas koronavirusit. Gates, ishte mjaft i befasuar nga ajo që po dëgjonte për veten e tij. Tani, pothuajse dy vjet pasi teoritë filluan të qarkullojnë rreth tij, Gates ka thyer heshtjen e tij mbi akuzat.

Gjatë pandemisë kishte dhjetëra miliona mesazhe që unë e shkaktova qëllimisht ose po gjurmoja njerëz. Është e vërtetë që jam i përfshirë me vaksinat, por jam i përfshirë me vaksinat për të shpëtuar jetë”, i tha ai gazetarit Amol Rajan gjatë një interviste për BBC.

"Unë mendoj se njerëzit janë duke kërkuar për "boogeyman" pas perdes, shpjegimin tepër të thjeshtuar. Keqdashja është shumë më e lehtë për t'u kuptuar sesa biologjia," shtoi ai.

Gates bëri shaka se ai ishte më i shënjestruar se Anthony Fauci, i cili ishte ish-këshilltari kryesor mjekësor i presidentit të Shteteve të Bashkuara. Më tej ai shtoi se ishte i përfshirë në vaksinimin e Covid-19, por nuk kishte dorë në shpërthimin e Covid-19.

Në vitin 2015 Gates kishte lëshuar një paralajmërim për një virus infektiv që mund të vriste mbi 10 milionë njerëz. “Nëse ndonjë gjë vret mbi 10 milionë njerëz gjatë dekadave të ardhshme, ka të ngjarë të jetë një virus shumë infektiv dhe jo luftë”, kishte thënë ai gjatë një konference TEDx. Sidoqoftë, kur gjërat ndodhën sipas parashikimit të Gates, njerëzit nxituan ta akuzonin atë për virusin.

Teoricienët e konspiracionit pretenduan se pandemia e Covid ishte plani i Gates për të shpopulluar botën dhe se vaksinat janë mënyra për të sterilizuar popullsinë. Teori të tilla po përhapeshin përmes platformave të mediave sociale, duke përfshirë Facebook, Twitter dhe madje edhe Instagram.

Megjithëse aplikacionet në pronësi të Meta-s morën masa të ndryshme për të frenuar përhapjen e lajmeve të rreme, platformat e mediave sociale nuk mundën të ndalonin plotësisht videot e rreme që të qarkullonin.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations