Kufjet "mixed reality" të Apple mund të shfaqin avatarë të gjithë trupit të FaceTime
Apple pritet të zbulojë kufjet e saj të shumëpritura të realitetit të përzier në muajt e ardhshëm. Pajisja ka qenë në punë për disa vite dhe do të jetë kategoria e parë e produkteve të Apple që nga Apple Watch, e cila debutoi në vitin 2015.

Shumë detaje rreth pajisjes janë shfaqur përmes thashethemeve. Edhe pse shumë nga informacionet në artikullin e tij të fundit mbi kufjet tashmë janë raportuar, Mark Gurman i Bloomberg ka zbuluar disa detaje më shumë se çfarë të presësh nga produkti, i cili mund të quhet Reality Pro.

Thuhet se është një pajisje e pavarur me një ndërfaqe të ngjashme me atë të iPhone dhe iPad dhe opsionin për të ngjitur miniaplikacionet në ekranin bazë. Përndryshe, mund të përdoret si një ekran i jashtëm për një Mac të lidhur. Së bashku me komandat zanore të Siri, do të ketë opsionin për të përdorur një tastierë Mac, iPhone ose iPad për të futur tekst në të ashtuquajturin sistem operativ "xrOS", sipas raportit. Apple besohet se po punon në një mënyrë që përdoruesit të shkruajnë me duart e tyre në ajër, si në shumë filma fantastiko-shkencor, por ky opsion ka të ngjarë të mos jetë i disponueshëm kur kufjet të debutojnë.

Pritet që të ketë veçori të gjurmimit të shëndetit dhe opsionin për të instaluar aplikacione të palëve të treta. Videoja e realitetit virtual thuhet se është një fokus, me kompaninë duke shtuar mbështetje për përmbajtjen e Apple TV+. Besohet se Apple ka zhvilluar bisedime me Disney, Dolby dhe partnerë të tjerë mediatikë në lidhje me përmbajtjen VR dhe se do të ketë mundësi për të parë video në ekranet virtuale në mjedise si hapësira apo shkretëtirë. Përdoruesit mund të kenë nevojë të mbajnë AirPods ose kufje të tjera të mbështetura për audio hapësinore nëse duan të zhyten plotësisht. Loja mund të jetë gjithashtu një aspekt i rëndësishëm i pajisjes.

Pika kryesore e shitjes për kufjet mund të jetë qasja e Apple për gjurmimin e duarve dhe syve. Besohet se pajisja do të ketë sensorë që mund të ndjekin sytë e përdoruesve dhe disa kamera të jashtme që mund të monitorojnë lëvizjet e duarve. Ideja, sipas raportit, është që përdoruesit do të jenë në gjendje të zgjedhin një artikull (të tillë si një ikonë ose buton aplikacioni) duke e parë atë dhe më pas duke shtrydhur gishtin e madh dhe gishtin tregues për të kryer atë veprim. Nëse kjo qasje funksionon siç pritej, përdoruesit nuk do të kishin nevojë të përdorin kontrollues dore - kufjet rivale zakonisht i kërkojnë ato. Ndërkohë, kufjet mund të kenë një ekran në pjesën e përparme që mund të shfaqë sytë e përdoruesit, gjë që mund të jetë pak e çuditshme për disa.

Pajisja pritet të mbështesë realitetin virtual dhe realitetin e shtuar, me aftësinë për të kaluar midis dy mënyrave duke përdorur një kurorë dixhitale të ngjashme me Orën. Kufjet më të fundit të Meta, Quest Pro, ofrojnë kalim me ngjyra të plota për përdorim AR dhe pritet që Apple të ofrojë një funksion të ngjashëm.

Apple mund të ketë parasysh përdoruesit që kanë nevojë për syze me recetë. Shumë përdorues të syzeve e kanë gjetur të pakëndshme të mbajnë kufje VR dhe AR. Megjithatë, pretendohet se Apple do të ofrojë lente të personalizuara që vendosen brenda mbylljes së kufjeve, gjë që mund ta bëjë atë më të rehatshëm për t'u përdorur.

Një aspekt intrigues i kufjeve që nuk duket të jetë raportuar më parë është se si do të trajtojë telefonatat një-në-një në FaceTime. Më parë besohej se njerëzit e tjerë në një telefonatë do të shfaqen si një ikonë ose Memoji. Ky ka ende gjasa të jetë rasti për thirrjet në grup. Për bisedat një-në-një, në të cilat të dy pjesëmarrësit kanë një Reality Pro, raporti sugjeron që FaceTime do të japë versione realiste të fytyrës dhe trupit të tyre. Kufizimet e përpunimit me sa duket parandalojnë që kjo veçori të jetë e disponueshme për thirrjet në grup. Kompani të tjera, si Meta, zakonisht i bëjnë përdoruesit në një mënyrë më vizatimore (dhe nuk përfshijnë ende këmbët).

Secila prej këtyre veçorive mund të ndryshojë ende pasi kufjet janë disa muaj larg daljes në treg. Megjithatë, besohet se Reality Pro do të mundësohet nga një çip M2. Një çip i dytë i quajtur "Reality Processor" pritet të trajtojë grafikë dhe përvoja të realitetit të përzier.

Ndërsa prodhuesit e tjerë të kufjeve zakonisht zgjedhin një trup plastik, Apple besohet se po ndërton Reality Pro duke përdorur alumin, xhami dhe jastëkë me një pamje të ngjashme me kufjet AirPods Max. Megjithatë, bateria nuk pritet të jetë e integruar në pajisje. Sipas Gurman, bateria do të jetë në një paketë të jashtme që lidhet me kufjet përmes një kablli dhe vendoset në xhepin e përdoruesit. Kjo, dhe një tifoz ftohës, mund të ndihmojnë në shmangien e mbinxehjes së kufjeve, por mund të çojë në një çekuilibër të peshës. Jetëgjatësia e baterisë thuhet të jetë rreth dy orë.

Apple mund ta zbulojë pajisjen këtë pranverë - përpara Konferencës Botërore të Zhvilluesve të këtij viti në qershor - dhe ta lëshojë atë këtë vjeshtë. Megjithatë, çmimi mund të shtyjë shumë njerëz që përndryshe mund të jenë të interesuar për Reality Pro. Prej kohësh pritet që kufjet të shiten me pakicë për rreth 3,000 dollarë. Kjo është dy herë më shumë se Quest Pro.

Ky është një bast për Apple pasi ajo lëviz në një treg të ri që ende nuk ka parë adoptim masiv. Raporti sugjeron që Apple pret të shesë rreth 1 milion njësi në vitin e parë dhe kompania madje parashikon që versioni i parë i Reality Pro nuk do të sjellë fitim. Një version tjetër që do të kushtojë rreth 1500 dollarë thuhet se është në dispozicion, megjithëse mund të mos arrijë deri në fund të 2024 ose në fillim të 2025. Modeli më i lirë mund të shmangë ekranet 4K të Reality Pro për ato me rezolucion më të ulët për të ulur koston.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations