Jeni në pritje të iPhone 16? Dizajni, kamera, bateria, ekrani dhe gjithçka tjetër që dimë deri më tani…
 
TE SUGJEROJME
Seria e iPhone 16 do të lançohet më vonë dhe informacionet rreth grupit të ardhshëm të iPhone-ve tashmë kanë filluar, duke na dhënë një ide se çfarë të presim nga gjenerata e ardhshme e iPhone. Ashtu si çdo vit Apple do të zbulojë katër modele; iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro dhe iPhone 16 Pro Max. Me gjasë do të shohim përmirësime në fusha si chipset, ekrani, kamera, karikimi i shpejtë dhe bateria.

iPhone 16: Dizajni, kamera, chipset, ekrani dhe më shumë…

iPhone 16, Plus, Pro, Max: dizajn i ri?

Apple nuk pritet të bëjë ndryshime të mëdha në pjesën e dizajnit të iPhone 2024. Deri më tani, rrjedhjet kanë sugjeruar që njerëzit të shohin një buton të ri, të dedikuar Capture në serinë iPhone 16. Do t'i ndihmojë njerëzit të kapin shpejt video, sipas Bloomberg. Ndryshe nga butonat e zakonshëm, Butoni Capture nuk do të lëvizë fizikisht kur e shtypni. Në vend të kësaj, do të përdorë një teknologji të quajtur reagimi haptik, që do të thotë se do të ndjeni një përgjigje kur ta prekni. Butoni pritet të jetë i ndjeshëm ndaj asaj se sa fort e shtypni, falë një sensori të forcës.

Apple gjithashtu raportohet të sjellë butonin e ri Action edhe në modelet standarde të serisë iPhone 16, gjë që nuk e ka marrë grupi aktual i modeleve. Do të shihni dizajnin me vrima në të gjitha modelet, ashtu si seritë iPhone 15. Sigurisht, do të shihni një portë USB Type-C në të gjitha versionet e iPhone 16 këtë vit.

iPhone 16, Plus, Pro, Max: Ekran më i madh?

Phone 16 Pro thuhet se do të lansohet këtë vit me një ekran më të madh 6.3 inç. Në mënyrë të ngjashme, iPhone 16 Pro Max, i cili do të jetë pajisja më premium nga marka, pritet të vijë me një ekran më të madh 6.9 inç. Modeli Max tashmë ka një ekran masiv dhe të kesh një kanavacë më të madhe do të ndihmojë në ofrimin e shikimit më të mirë të përmbajtjes ose përvojës së lojërave, por njerëzit ka të ngjarë të kenë probleme në trajtimin e telefonit me njërën dorë.

iPhone 16 dhe iPhone 16 Plus nuk kanë gjasa të shohin një rritje të madhësisë, duke ruajtur madhësitë e ekranit të paraardhësve të tyre. Kjo në thelb do të thotë që modeli standard dhe modeli Plus mund të mbajnë ekranet 6.1 inç dhe 6.7 inç, respektivisht. Rrjedhjet sugjerojnë gjithashtu se iPhone 16 standard mund të marrë më në fund mbështetje për shpejtësinë e rifreskimit 120Hz, një përmirësim i rëndësishëm nga 60Hz aktual. Ndërsa kjo ende nuk është konfirmuar, kjo rrjedhje lë të kuptohet për ndryshime të dukshme në modelet e ardhshme të Apple.

iPhone 16, Plus, Pro, Max: Chipset? Nuk ka pllaka grafiti?

Seria e ardhshme e iPhone 16 Pro ka të ngjarë të pajiset me çipa të avancuar A18 Pro, progresi natyror nga A17 Pro SoC. Sidoqoftë, lindin pyetje në lidhje me modelet standarde - a do të marrin ata një version të modifikuar të A17 Pro? Nëse duhen besuar rrjedhjet, iPhone 16 dhe iPhone 16 Plus mund të paketojnë çipin A17. Sidoqoftë, spekulimet sugjerojnë se mund të mos jetë çipi identik A17 Pro i gjetur në iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max. Ne do të kemi më shumë qartësi për çipat në të ardhmen e afërt, ndërsa rrjedhjet do të vijnë.

Një raport nga PhoneArena pohoi se Apple po konsideron integrimin e grafenit në iPhone 16 Pro dhe iPhone 16 Pro Max në vend të jastëkëve grafit që shihen në modelet aktuale. Ky vendim mund të jetë transferimi efikas i nxehtësisë larg çipit, duke ulur potencialisht temperaturën e celularit, siç thuhet në raport.

iPhone 16, Plus, Pro, Max: Përmirësime të kamerës?

Deri më tani, detajet mbi përmirësimet e kamerës janë shumë më pak për iPhone-ët e ardhshëm. Modelet e iPhone 16 Pro thuhet se marrin një lente të përmirësuar 48 megapikselë Ultra Wide për imazhe më të mira, veçanërisht në kushte me dritë të ulët. Për më tepër, më i shtrenjtë, iPhone 16 Pro Max, pritet të vijë me një lente hibride të avancuar me tetë pjesë për kamerën e tij me kënd të gjerë 48 megapiksel, së bashku me përmirësime për lentet telefoto dhe ultra të gjera. Ne mund t'i shohim të dy modelet që kanë lente telefoto 5x, duke eliminuar potencialisht ekskluzivitetin e veçorisë ndaj variantit Pro Max.

iPhone 16, Plus, Pro, Max: Bateri më e madhe? Karikimi më i shpejtë?

Një rrjedhje e re ka pohuar se iPhone 16 do të ketë një bateri më të madhe 3,561 mAh nën kapuç, ndërsa iPhone 16 Plus mund të ofrojë një njësi 4,006 mAh. Ndërsa detajet për modelin Pro janë të panjohura, iPhone 16 Pro Max pritet të vijë me një bateri më të madhe 4,676 mAh.

Apple u përfol më parë se do të ofronte karikim më të shpejtë me serinë iPhone 15, por kjo nuk ndodhi. Por, kjo mund të ndryshojë me serinë e iPhone 2024. Modelet e iPhone 16 thuhet se marrin mbështetje për karikim më të shpejtë me tela 40 W dhe ngarkim MagSafe 20 W. Mbetet për t'u parë nëse kjo do të ndodhë këtë vit apo jo.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations