Apple do të lançojë 5 modele në serinë iPhone 16 këtë vit? Çmimi, dizajni dhe detaje të tjera rrjedhin
Po përflitet se Apple mund të vendosë të lançojë deri në 5 modele këtë vit në serinë e ardhshme të iPhone 16. Tipster Majin Bu sugjeroi në X (më parë Twitter) që mund të shohim dy modele të reja iPhone 16 SE gjithashtu në 2024.

Çdo vit shumë fansa të Apple presin për iPhone të rinj. Kompania zakonisht lanson grupin e saj të ri të telefonave inteligjentë në shtator, i cili përfshin katër modele - standarde, Plus, Pro dhe Pro Max. Por, tani po përflitet se Apple mund të vendosë të lançojë deri në 5 modele këtë vit në serinë e ardhshme të iPhone 16. Tipster Majin Bu sugjeroi në X (më parë Twitter) se ne mund të shohim dy modele të reja iPhone 16 SE gjithashtu në 2024. Burimi i cituar ka ndarë gjithashtu disa nga skemat e iPhone-ve të ardhshëm 2024, çmimet e mundshme dhe më shumë. Këtu është gjithçka që dimë bazuar në rrjedhjen.

Apple do të lançojë 5 iPhone këtë vit? Çmimi, dizajni dhe detaje të tjera janë zbuluar…

Sipas skemave të zbuluara, seria e ardhshme e iPhone 16 mund të prezantojë pesë modele të ndryshme. Për këtë, Apple mund të integrojë linjën e iPhone SE në linjën kryesore të këtij viti. Renderet paraqesin konfigurime të ndryshme kamerash në të gjithë modelet, me iPhone 16 SE dhe iPhone 16 Plus SE që paraqesin një strukturë të vetme të kamerës së pasme në formë pilule që të kujton iPhone X.

Në të kundërt, versioni i rregullt i iPhone 16 përmban një njësi të dyfishtë të kamerës së pasme, ndërsa iPhone 16 Pro dhe iPhone 16 Pro Max kanë një konfigurim të trefishtë të kamerës së pasme. Këto dizajne përputhen me rrjedhjet e mëparshme, duke shfaqur rregullime vertikale të kamerës me gunga të kamerës në formë pilule, një largim nga përplasja e kamerës në formë katrore të serisë aktuale të iPhone 15.

Raportet sugjerojnë se iPhone 16 SE mund të shfaqë një ekran 6.1 inç që ofron një shpejtësi rifreskimi 90 Hz, ndërsa homologu i tij, iPhone 16 Plus SE, mund të vijë me një ekran më të madh 6.7 inç 60 Hz. Veçanërisht, të dy modelet thuhet se kanë veçorinë Dynamic Island. Sa i përket varianteve standarde të iPhone 16 dhe iPhone 16 Pro, spekulimet tregojnë për ekranet 6.3 inç të pajisur me një shpejtësi rifreskimi 120 Hz. Ndërkohë, iPhone 16 Pro Max pritet të ketë një ekran më të madh 6.9 inç me një shpejtësi rifreskimi 120 Hz.

Për më tepër, këshilltari ka ndarë detajet e mundshme të çmimeve për serinë iPhone 16 në një koment në X. Sipas rrjedhjeve, iPhone 16 SE mund të fillojë nga 699 dollarë  për modelin 128 GB, ndërsa iPhone 16 SE Plus mund të të jetë me çmim 799 dollarë për variantin 256 GB.

iPhone 16 vanilje me 256 GB hapësirë ​​ruajtëse spekulohet të shitet për 699 dollarë, ndërsa versionet 256 GB të iPhone 16 Pro dhe iPhone 16 Pro Max thuhet se kushtojnë 999 dollarë dhe 1099 dollarë.

I gjithë ky informacion nuk është zyrtar dhe kështu, përdoruesit këshillohen ta marrin me pak kripë. Apple ka të ngjarë të prezantojë iPhone-ët e saj të vitit 2024 në shtator të këtij viti, dhe ngjarja është ende shumë larg. Do të shohim shumë të tjera rrjedhje në kohën e ardhshme përpara nisjes.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations