CEO i TikTok ByteDance tërhiqet nga lojërat, po pushon qindra punonjës!
 
TE SUGJEROJME
ByteDance, gjiganti kinez i teknologjisë pas TikTok, po tërhiqet nga video-lojërat në një ndryshim që do të rezultojë në qindra shkurtime të vendeve të punës.

Kompania me bazë në Pekin do të mbyllë Nuverse, njësia që strehon studiot e saj të lojërave video, muajin e ardhshëm në një përpjekje për t'u fokusuar në bizneset e saj kryesore, tha një person i njohur me këtë çështje për CNN.

Njoftimi u bë nga brenda të hënën, shtoi burimi, duke kërkuar anonimitetin sepse detajet nuk ishin publike. Nuverse do të mbajë ende disa operacione, duke përfshirë stafin që do të fokusohet në iniciativat eksploruese, shtuan ata, pa specifikuar se sa.

Por kompania do të ndalojë zhvillimin e lojërave që nuk janë lëshuar ende dhe do të përpiqet të shesë titujt ekzistues, duke përfshirë "Crystal of Atlan", një lojë me shumë lojtarë në stilin anime dhe "Earth: Revival", një mbijetesë fantastiko-shkencore. kërkimi, tha personi. Të dy titujt u prezantuan në fillim të këtij viti.

ByteDance po kërkon gjithashtu një blerës për Moonton, një studio lojërash video që e bleu në vitin 2021, e cila është më e njohur për lojën e suksesshme celulare "Mobile Legends: Bang Bang", e cila u lejon lojtarëve të luftojnë në një arenë online.

Një shitje e tillë do të ishte e rëndësishme. Titulli – i cili faturohet se ka grumbulluar më shumë se 1 miliard instalime dhe më shumë se 100 milionë përdorues aktivë mujorë – është loja më e madhe e Nuverse, sipas Niko Partners, një firmë kërkimore tregu që është e specializuar në videolojëra dhe esports.

Në një deklaratë të martën, një zëdhënës i ByteDance konfirmoi se "pas një rishikimi të fundit, ne kemi marrë vendimin e vështirë për të ristrukturuar biznesin tonë të lojërave".

"Ne i rishikojmë rregullisht bizneset tona dhe bëjmë rregullime për t'u përqendruar në fushat e rritjes strategjike afatgjatë," tha përfaqësuesi në një deklaratë, pa elaboruar më tej.

Tërheqja vjen pasi ByteDance po kërkon të thjeshtojë operacionet e saj më të gjera, duke përfshirë një zvogëlim të kohëve të fundit të njësisë së realitetit virtual, Pico, tha burimi për CNN.

Shumë firma të tjera Big Tech janë detyruar gjithashtu të shkurtojnë stafin në të gjithë botën këtë vit në përgjigje të pasigurisë ekonomike globale pas pandemisë.

Në rastin e ByteDance, kompania kishte "investuar shumë në biznesin e lojërave, por nuk pati sukses të madh", vuri në dukje Lisa Hanson, CEO e Niko Partners.

"Duhet një sasi e madhe investimi për të prodhuar tituj [blockbuster]," vuri në dukje ajo. "Kjo mund të mos jetë vendi ku ByteDance dëshiron të investojë tani."

Industria më e gjerë po përballet gjithashtu me sfida, sipas Neil Barbour, analist kërkimor në S&P Global Market Intelligence.

“Të ardhurat nga lojërat celulare janë në rënie ndërsa kostot e blerjes së përdoruesve po rriten,” tha ai për CNN.

"Kështu që disa botues po e shfrytëzojnë këtë moment për të rivlerësuar bastet e mëdha të vendosura rreth industrisë dhe po arrijnë në përfundimin se një fitim i vlefshëm mund të zgjasë më shumë sesa pritej ose të jetë plotësisht i paarritshëm."

Konkurrencë e ashpër

ByteDance u hodh në hapësirën e lojërave në vitin 2019. Që atëherë, ajo nuk ka arritur të bëjë depërtime të rëndësishme kundër liderëve të industrisë Tencent dhe NetEase.

“Tencent dhe NetEase përbëjnë më shumë se gjysmën e tregut të lojërave në Kinë dhe Nuverse nuk është aspak afër kësaj,” tha Hanson për CNN.

Ajo sugjeroi që ByteDance thjesht po kërkonte të shkurtonte humbjet e saj, veçanërisht pasi lojërat ende përbënin vetëm një pjesë të vogël të biznesit të saj. Në përgjithësi, krahu Nuverse vlerësohet të përbëjë "rreth 1% ose më pak" të të ardhurave totale, tha Hanson.

Nëse ByteDance largohet nga zhvillimi dhe publikimi i lojërave, kjo nuk do të ndikojë në mënyrë dramatike në biznesin e tyre,” shtoi ajo.

Kina është tregu më i madh në botë i lojërave celulare dhe PC, sipas Niko Partners.

Firma parashikon që numri i përgjithshëm i lojtarëve të vendit do të arrijë në 710.3 milionë këtë vit, ndërsa industria do të marrë rreth 47.7 miliardë dollarë të ardhura për programet dhe shërbimet e lojërave video.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations