Shpallet konkursi i parë i bukurisë në botë për gratë e Inteligjencës Artificiale!
Konkursi 'Miss AI' do të shohë zonjat e krijuara nga kompjuteri të përballen në testet e bukurisë, teknologjisë dhe ndikimit në mediat sociale me një çmim prej 20,000 dollarë në lojë.

Bukuria, ekuilibri dhe spektakli klasik mund të mos jenë ato që ju vijnë në mendje kur mendoni për AI. Por konkurrentët në eventi e parë të bukurisë në botë me AI do të kenë nevojë për të gjitha këto në majë nëse duan të kërkojnë pjesën e tyre të një grupi çmimesh prej 20,000 dollarë (16,000 £).

Konkursi Fanvue Miss AI do të shohë zonjat e krijuara nga AI të shkojnë ballë për ballë përpara një paneli gjyqtarësh, duke përfshirë dy influencues të AI.

Këta konkurrentë sintetikë do të vlerësohen për bukurinë, ndikimin e mediave sociale dhe përdorimin e mjeteve të AI nga krijuesi i tyre. Will Monanage, bashkë-themelues i Fanvue, thotë se shpreson që këto ngjarje 'do të bëhen Oscars e ekonomisë së krijuesve të AI'.

Për të hyrë, konkurrentët duhet vetëm të paraqesin një imazh të krijuar nga AI të një gruaje dhe të japin përgjigje për një listë pyetjesh.

Këto pyetje variojnë nga pikat kryesore të konkursit si 'cila do të ishte ëndrra juaj për ta bërë botën një vend më të mirë?' për detajet teknike të AI të përdorur.

Fanvue, e cila po organizon çmimet, thotë se pret të marrë mijëra pjesëmarrës në konkurs. Këta garues do të zvogëlohen në 10-shen e parë përpara se të shpallen tre të fundit në një ceremoni online të çmimeve në maj.

Ata do të renditen nga një panel ekspertësh prej katër gjyqtarësh me ekspertizë në botën e spektaklit, marketingut dhe modelimit. Megjithatë, ndoshta detaji më i pazakontë i konkursit është se edhe disa nga gjyqtarët do të jenë të gjeneruar nga AI.

Paneli përfshin dy 'krijues të AI', Aitana Lopez dhe Emily Pelligrini, të cilët kanë grumbulluar secila qindra mijëra ndjekës të mediave sociale. Natyrisht, do të jenë vërtet krijuesit e tyre ata që do të bëjnë gjykimin, duke sjellë ekspertizë se si të shndërrohen imazhet e AI në të ardhura nga reklamat.

Ata do të bashkohen në panel nga dy gjyqtarë njerëzorë: Sally Ann Fawcett, historianja e vetme e konkursit në Britani dhe Andrew Bloch, këshilltari i PR i Lord Sugar. Në shumë aspekte, procedurat do të jenë shumë si çdo konkurs tjetër bukurie.

Garuesit paraqesin imazhe të cilat vlerësohen sipas 'bukurisë dhe ekuilibrit' dhe aspekteve të 'madhimit klasik'. Zonja Fawcet thotë: "Si një nga historianët e vetëm tradicionalë të spektaklit në botë, është vërtet emocionuese të përfshihesh në një çmim që ndihet kaq futurist".

“Është interesante se ka kaq shumë paralele midis konkurrentëve të spektaklit të jetës reale dhe krijuesve të AI, dhe mënyrës se si ata angazhohen me audiencën e tyre.

Megjithatë, ka edhe shumë mënyra se si kjo nuk do të jetë aspak si konkursi juaj mesatar i bukurisë. Përtej faktit që asnjë nga garuesit nuk është njeri, ndryshimi tjetër i madh është se përdorimi i teknologjisë do të jetë një kategori kryesore e gjykimit.

Garuesit do të vlerësohen sipas 'aftësive të tyre dhe zbatimit të mjeteve të AI për të krijuar kryeveprat e tyre dixhitale'.

Fanvue vë në dukje në veçanti se ka pikë për t'u shënuar për detajet rreth syve dhe duarve - zona me të cilat disa gjeneratorë të imazheve të AI luftojnë. 12 muajt e fundit kanë parë një shpërthim në disponueshmërinë dhe fuqinë e gjeneratorëve të imazheve të AI.

Mjetet si Stabiliteti AI lejojnë përdoruesit të krijojnë imazhe komplekse nga kërkesat e thjeshta të tekstit, ndërsa një sërë mjetesh të AI lejojnë që këto imazhe të rafinohen më tej.

Pjesëmarrësit do të vlerësohen gjithashtu sipas 'ndikimit të tyre në mediat sociale' dhe do të fitojnë pikë sipas numrit të fansave të tyre dhe mënyrës se si angazhohen me ndjekësit.

Në pyetësorin e aplikimit, ata që regjistrohen në konkurs pyeten gjithashtu për të ardhurat e tyre totale nëpër platforma.

Ndërsa kjo mund të duket e pazakontë, qëllimi kryesor i krijimit të modeleve të AI është të fitoni para përmes mediave sociale. Aitana Lopez, krijimi i kompanisë mediatike spanjolle The Clueless, shpesh mund të shihet në Instagramin e tyre duke pozuar me rroba nga Victoria's Secret, Guess dhe Brandy Melville.

Disa marka të modës paguajnë para të mëdha për këto vendosje pasi krijuesit e Lopez paguajnë mbi 1000 dollarë (800 £) për postim dhe shmangin telashet e përballjes me modele reale.

Krijuesit që qëndrojnë pas Aitana Lopez thonë: 'Numri i krijuesve të AI në të gjithë botën ka parë rritje të jashtëzakonshme në dymbëdhjetë muajt e fundit dhe Aitana ka krijuar një bazë fansash adhurues.'

Llogaritë e grave të AI janë aq bindëse sa krijuesit e Emily Pellegrinit thonë se kanë marrë edhe mesazhe dashurore nga futbollistë dhe miliarderë.

Disa nga këto modele të AI tani po kalojnë në forma më të drejtpërdrejta të angazhimit me fansat e tyre në mënyrë që të rrisin të ardhurat edhe më tej.

Nëpërmjet platformave si Fanvue, krijuesit e AI mund të fshehin përmbajtjen, shpesh me një temë më të rritur, pas një muri pagesash dhe të paguajnë për akses.

Duke përdorur mjete të tjera të inteligjencës artificiale, këta krijues mund të dërgojnë gjithashtu mesazhe me tekst të gjeneruar automatikisht dhe madje edhe zanore për fansat që paguajnë.

Sipas Fanvue, Aitana Lopez u siguron krijuesve të saj 10,000 dollarë (8,000 dollarë) në muaj për shërbimet e tyre.

Z. Montague thotë: "Ekonomia e krijuesve është një vend jashtëzakonisht emocionues për të qenë tani, dhe me ndihmën e platformës sonë, ka pasur rritje eksponenciale në hyrjen e krijuesve të AI në hapësirë, duke rritur bazat e tyre të fansave dhe duke fituar para."

Dhe ka gjithashtu para të mëdha për t'u fituar për fituesin e këtij konkursi bukurie me një çmim kryesor prej 5,000 dollarësh (4,000 £) në para dhe një 'program mentorimi të krijuesve të imagjinuar' me vlerë 3,000 dollarë (2,400 £).

Vendi i dytë do të marrë akses falas në një kurs në programin e tyre Imagine plus një paketë promovuese prej 2,000 dollarësh (1,600 £) në platformën Fanvue.

Konkurrenti i vendit të tretë do të fitojë një telefonatë konsulence falas me Fanvue plus një paketë promovuese prej 500 dollarësh (400 £) në platformën Fanvue.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations