Seria iPhone 15 me një dizajn pa butona, port USB Type C dhe skaje të lakuara
 
TE SUGJEROJME
     
Shumë pretendime të mëdha janë bërë për serinë e ardhshme të iPhone 15. iPhone-ët e vitit 2023 thuhet se do të kenë ndryshime të mëdha edhe në aspektin e dizajnit dhe harduerit. Thuhet se seria e iPhone 15 mund të vijë me një dizajn pa butona, port USB Type C, skaje të lakuara, buton veprimi, dizajn pa korniza etj,. Do të ketë edhe disa ndryshime të brendshme në të gjitha versionet.

Apple ka të ngjarë të prezantojë katër iPhone

Ju mund të prisni të shihni katër iPhone këtë vit. Kompania mund të shpallë një model standard, një Plus, një Pro dhe një Pro Max në shtator nëse kalojmë sipas rekordit të kaluar të Apple. Kompania më parë ofronte një version mini, por e ndërpreu atë pasi Apple nuk po dëshmonte një përgjigje të mirë të shitjes për të, sipas raporteve. Vitin e kaluar, gjigandi i teknologjisë prezantoi një model të ri Plus dhe synoi një grup të ri të audiencës.

10 ndryshime të mëdha që mund të shohim në serinë iPhone 15

-Nëse duhen besuar infot, iPhone 15 do të vijë me veçorinë Dynamic Island të Apple ashtu si modelet e iPhone 15 Pro. Kjo gjithashtu do të thotë që pajisja do të ketë një dizajn ekrani me vrima. E njëjta gjë pritet edhe për modelin iPhone 15 Plus.

-Modelet e iPhone 15 Pro thuhet se ofrojnë një dizajn pa butona. Mund të arrijmë të shohim dizajnin e butonave në gjendje të ngurtë si iPhone 8. Kjo do të thotë se nuk do të ketë butona lëvizës dhe dikush do të ndihet sikur po shtyp butonat – falë Taptic Engine të Apple. Për më tepër, njësitë janë parashikuar të shfaqin një buton "Veprim" për kontrollin e kamerës dhe fikjen e telefonit.

-Modelet e reja të iPhone-it të nivelit të lartë janë tipare që të kenë skaje të lakuara, korniza më të hollë dhe më shumë.

-Të gjitha modelet thuhet se kanë një port USB Type-C në vend të portit Lightning të Apple, sepse ligji i ri evropian pret që të gjitha kompanitë e smartfonëve të ofrojnë të njëjtin port në të gjitha pajisjet për ta bërë më të lehtë për konsumatorët të karikojnë njësitë e tyre.

-Rrjedhjet sugjerojnë që iPhone 15 dhe varianti i tij Plus mund të ofrojnë një xhami të mbuluar me brymë me një fund mat, të ngjashëm me atë që pamë në modelet e iPhone 14 Pro të vitit të kaluar.

- Ndërsa modelet standarde të iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus mund të mos marrin përmirësime të mëdha të dizajnit në krahasim me variantet Pro, ato të paktën po marrin kamera më të mira, sipas rrjedhjeve. Versionet e rregullta thuhet se përmbajnë kamera 48 megapikselë që kemi parë në modelet Pro të serisë iPhone 14. Ky do të ishte një përmirësim i madh mbi sensorët 12 megapikselë që shihen në modelet ekzistuese të iPhone. Por, mos prisni të shihni një lente telefoto për zmadhimin optik ose një LiDAR në modelet standarde, sepse kjo thuhet se do të mbetet e kufizuar në modelet më të larta.

-Sa i përket modeleve të iPhone 15 Pro, mund të shohim një lente të re periskopi me zmadhim optik 5x në njësitë e ardhshme të nivelit të lartë. Detajet rreth modeleve Pro nuk dihen aktualisht.

- Apple thuhet gjithashtu se po planifikon të zëvendësojë çelësin Ring/Silent me një buton të përbashkët Veprimi. Nuk dihet se si do të funksionojë kjo, por burimi i cituar pretendon se mund të funksionojë si Apple Watch Ultra. Apple ka të ngjarë të ofrojë një opsion për të personalizuar butonin dhe dikush mund të jetë në gjendje t'i caktojë funksione të ndryshme të sistemit për një përvojë më të përshtatshme.

- Telefonat inteligjentë iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max pritet të vijnë me çipin e ri Bionic A17 të Apple. Modeli standard mund të përdorë SoC Bionic A16 të vitit të kaluar, i cili po fuqizon modelet e iPhone 14 Pro. Nuk dihet nëse Apple do të lansojë edhe versionin e ri të modelit Plus të cilin e prezantoi vitin e kaluar. Ka raporte që pretendojnë se iPhone 14 Plus nuk ishte një sukses për kompaninë dhe nuk mori një përgjigje të mirë për sa i përket shitjeve.

-Seria e re iPhone 15 gjithashtu pritet të vijë me bateri më të mëdha në krahasim me paraardhësit. Nuk dihet nëse Apple do të ofrojë mbështetje për shpejtësi më të shpejtë të karikimit. Aktualisht, seria iPhone 14 ka mbështetje 20 W, që është shumë e ulët në krahasim me atë që njerëzit marrin me telefonat Android. Përveç kësaj, Apple nuk ka të ngjarë të bashkojë një karikues në kutinë e shitjes me pakicë pasi kompania ndaloi së ofruari atë me lançimin e serisë iPhone 12.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations