Nuk është as iPhone e as Samsung, ky është telefoni që nëse e përdorni një herë do ta kërkoni gjithmonë!
 
TE SUGJEROJME
“Unë kam provuar mjaft telefona inteligjentë në segmente të ndryshme çmimesh dhe shumica prej tyre kanë rezultuar të jenë oferta të shkëlqyera në mënyrën e tyre. Sidoqoftë, vështirë se ka pasur një kohë kur të ishte ndjerë sikur të mos kthehesha në ndonjë telefon tjetër Android, përveç Samsung Galaxy S23+.

Është një nga telefonat më të mirë tradicionalë të vitit 2023 për të ofruar një performancë të përgjithshme të shkëlqyer, por OnePlus Open ofroi një përvojë krejtësisht të re për një arsye kryesore, diçka që e kuptova pasi e përdora për një muaj”, por cila është arsyeja”?

OnePlus Open

Ndërsa disa marka po ofrojnë telefona të palosshëm me një faktor të gjerë formë ose profil të hollë, OnePlus Open dallohet duke përqafuar njohjen. Ruajtja e raportit tradicional të pamjes bëhet më shumë se një zgjedhje dizajni; është një urë, që i lejon përdoruesit të kalojnë pa probleme në botën e pajisjeve të palosshme. Kjo më eliminoi nevojën për t'u përshtatur me një faktor të ri të formës.

Për më tepër, mund ta shpalos telefonin për një ekran më të madh. Ai ofron një kanavacë më të mirë për të shijuar filma, seriale televizive ose çdo përmbajtje të zgjedhur. Raporti i pamjes 1:1, edhe pse jo i optimizuar universalisht, hap një derë për një të ardhme ku teknologjia po arrin vizionin. Ndërsa shumë njerëz transmetojnë përmbajtje me raport aspekti 16:9, të paturit e një ekrani më të madh në OnePlus se telefonat e tjerë tradicionalë përmirësoi përvojën time të shikimit.

UI i optimizuar

Bëhet fjalë për veçoritë që janë integruar në UI që e bëjnë OnePlus Open një blerje të denjë. Shiriti i detyrave është vërtet i dobishëm për të ofruar një përvojë domethënëse. Së pari, OnePlus ka shtuar aftësinë për të ndarë pa mundim ekranin në tre dritare, kështu që mashtrimi midis aplikacioneve bëhet i lehtë. Cilësimi i 3 aplikacioneve në modalitetin e ndarë mbetet i ruajtur edhe pas mbylljes së telefonit për ca kohë. Pra, mund të vazhdoni të bëni punën aty ku e keni lënë. Gjithashtu, mund të ruani mënyra të shumta të ndarjes së tre aplikacioneve dhe t'i qaseni ato nga shiriti i detyrave. Personalisht, e gjeta veten duke u kënaqur në një modalitet të ndarë me tre dritare - një ekran për YouTube, një për mesazhet WhatsApp dhe një tjetër për të kontrolluar Twitter, të gjitha pa humbur asnjë rrahje.

Më pëlqen gjithashtu mënyra se si UI optimizohet pasi aplikacionet përshtaten aq mirë kur shikojnë përmbajtje në ekranin më të madh. Për shembull, mund të shikoni përmbajtjen në YouTube në stile të ndryshme. Mund të mbani të hapur një dritare të vogël për të parë përmbajtjen e YouTube ndërsa kontrolloni rekomandimet dhe komentet e videove pas rrotullimit të telefonit. Në stilin tradicional, mund të shikoni video në anën e sipërme dhe të lëvizni poshtë për komente ose video të tjera. Modaliteti Flex ofron një përvojë shikimi si kompjuteri, por ne presim që OnePlus të shtojë një modalitet tendë në të ardhmen për shikimin e videove në anën e jashtme për një përvojë të përmirësuar.

Ai madje vjen me një truk të pastër që ju lejon të përdorni shpejt aplikacionet që janë në krye të ekranit dhe për shkak se ekrani është pak i madh, ndonjëherë bëhet paksa e vështirë t'i arrish ato. Thjesht duke rrëshqitur lart nga skaji i poshtëm djathtas i telefonit, arrita të aksesoj shpejt aplikacionet në ekranin bazë, pasi ai zbriste shiritin e menusë në seksionin e poshtëm.

Ekziston gjithashtu një aplikacion i fundit për qasje në skedarë në shiritin e detyrave, i cili është një shpëtimtar i madh. Isha gjithashtu në gjendje të aksesoja shpejt dokumentet, fotot, videot ose skedarët e tjerë të fundit, ku secila kategori kishte seksione të veçanta. Kjo është një shtesë e madhe. Punë të mbarë, OnePlus. Ka shumë veçori të tjera, por le të kthehemi te pjesa e dizajnit që i jep OnePlus një avantazh ndaj disa prej rivalëve të tij.

Qershia mbi tortë është dizajni i OnePlus Open

Përveç një forme të përshtatshme, paneli i pasmë prej lëkure me teksturë dhe përplasja e theksuar e kamerës (zakonisht e kritikuar) ofrojnë një kënaqësi të papritur. Ndërsa telefoni lëkundet në një sipërfaqe të sheshtë, ai siguron një shtrëngim të fortë në dorë për shkak të një pozicioni të mirë pushimi për gishtin tregues. Një nga pjesët e lavdërueshme është faktori i hollë i formës dhe dizajni i lehtë, duke e bërë më të lehtë trajtimin e telefonit me njërën dorë. Për më tepër, më dukej se mentesha ishte e qëndrueshme dhe nuk ka asnjë hendek të dukshëm midis ekraneve dhe nuk pashë as shumë rrudha. E gjithë kjo tregon se sa vëmendje i është kushtuar gjërave të vogla për ofrimin e komoditetit.

Për më tepër, unë jam një përdorues prej kohësh i OnePlus dhe një gjë që e vlerësoj gjithmonë është shtimi i nënshkrimit Alert Slider. Thjesht e bën të lehtë rregullimin e shpejtë të statusit të volumit të telefonit në vend që të shtypni butonin e volumit 10 herë.

Megjithëse, duke qenë se po flasim për dizajn, mendoj se kompania duhet të kishte dhënë një vlerësim IP68 të ujit në vend që të jepte vetëm një vlerësim rezistent ndaj spërkatjes. Kjo, për mua, do ta kishte bërë OnePlus Open edhe më të përsosur.

Performanca e qëndrueshme më ndalon të kaloj në pajisje të tjera

OnePlus Open ofron performancë solide dhe nuk ka asnjë dyshim për këtë.

Ai përmban një çip Snapdragon 8 Gen 2, i cili mbështetet nga zgjidhja më e fundit e ruajtjes UFS 4.0 për shpejtësi më të shpejtë të leximit dhe shkrimit për skedarët. Më pëlqen Genshin Impact, e cila është një nga lojërat grafike të vështira, dhe luajtja e saj në OnePlus Open ishte vërtet e këndshme për shkak të përvojës së qetë të lojës dhe pa belbëzim në cilësimet mesatare.

Merita këtu i takon edhe ekranit, i cili është vërtet magjepsës për shikimin e përmbajtjes. Duhet ta shihni personalisht për ta besuar. OnePlus ka ofruar të njëjtën cilësi të ekranit të nivelit të lartë brenda dhe jashtë, ndryshe nga markat e tjera. Ju merrni ekrane 2K AMOLED LTPO me ekranin e mbulesës që ka gjithashtu mbrojtje Qeramike. Ngjyrat e ekranit shfaqen vërtet dhe shkalla e përgjigjes është gjithashtu shumë e shpejtë. Mezi ndjeva një vonesë gjatë bashkëveprimit me ekranin dhe ekrani është gjithashtu shumë i dukshëm në rrezet e diellit direkte, diçka që është e lavdërueshme sepse OnePlus ka ofruar mbështetje për një shkëlqim maksimal prej 2,800 nits. Kjo është më e larta në industri deri më tani. Kamera është po aq e mirë edhe në dritën e ditës dhe aty ku ka dritë të mjaftueshme.

OnePlus Open është një nga telefonat inteligjentë më të mirë në treg për momentin. Shumë prodhues të mëdhenj të telefonave inteligjentë kanë ndaluar së ofruari një karikues të shpejtë në kuti dhe është mirë të shihet se OnePlus ende po e bashkon një të tillë. OnePlus Open ka mbështetje për karikim të shpejtë 67 W dhe bateria e madhe 4,805 mAh nuk shuhet në mes të ditës nëse e karikoj plotësisht një herë në mëngjes.

Mbi të gjitha, OnePlus Open është një telefon solid i palosshëm i vitit 2023 dhe pas përdorimit të tij një herë, mund të bëhet paksa e vështirë për njerëzit që të kalojnë në pajisje të tjera për shkak të përvojës së plotë që është në gjendje të ofrojë jashtë kutisë.

What's your reaction?


You may also like

Facebook Conversations